Hvězdárna Ondřejov a Ladovy Hrusice (15km)
Hvězdárna Ondřejov (www.asu.cas.cz)
Ondřejovská hvězdárna stojí na kopci Žalov nad obcí Ondřejov již více než sto let a patří k nejdůležitějším vědeckým pracovištím ve svém oboru v Evropě. Zabývá se pozorováním Slunce a dalších hvězd, meziplanetární hmoty či vysokoenergetických objektů ve vesmíru. Během návštěvy Vás průvodci seznámí s okolnostmi založení hvězdárny, v historické kopuli uvidíte expozici věnovanou vývoji hvězdárny a řadu zajímavých přístrojů. Dozvíte se o současném poslání observatoře i jejím významu v současném astronomickém světě. Celý rozsáhlý areál je upraven jako park se vzácnými stromy a řadou moderních plastik. Do něho jsou zasazeny secesní budovy a kopule původní hvězdárny, které navrhoval architekt Josef Fanta. Při procházce parkem můžete obdivovat i umístěné přístroje, např. trofejní německé radary z 2. světové války, z nichž některé stále slouží vědeckým pozorováním, zejména Slunce nebo meteorů. V severní části, v „Kubětinách“, se nachází kopule s dvoumetrovým zrcadlovým dalekohledem, největším v ČR, instalovaným roku 1967.
Ladovy Hrusice (www.obec-hrusice.cz)
Nejstarší zmínka o vsi pochází z roku 1205. U návsi stojí pozdně románský kostel sv. Václava z počátku 13.století, v jehož severní stěně se dochoval pozoruhodný původní portál. U budovy fary z roku 1914 roste památná lípa.
Hrusice jsou neodmyslitelně spojeny s dílem malíře a spisovatele Josefa Lady, který se zde narodil a prožil část života. K nejznámějším Ladovým pohádkám, odehrávajícím se v Hrusicích a okolí, patří Mikeš či Bubáci a Hastrmani. V místě jeho rodného domku je pamětní deska, v parčíku jeho busta. V Ladově letní vile z roku 1935 je dnes veřejnosti přístupný Památník Josefa Lady, věnovaný též dílu Aleny Ladové. Na návsi se nalézá z Ladových obrazů známá hospoda U Sejků z let 1884-1885 a budova bývalé školy. Na obecním úřadě je přístupné muzeum modelů hrusických domků a Ladových postav, práce Antonína Jedličky. Ve vsi jsou dochovány stavby lidové architektury.